Ana Sayfa Tarihçe Temel Bilgiler Dijital Fotoğraf Fotoğrafçılık Türleri
08 Aralık 2016 Perşembe

(Toplam 21164 kez okundu)

Stüdyo fotoğrafçılığı


Studyo fotoğrafçılığı 2 kategoriye ayrılır. Devamlı ışıklandırma ve yanıp sönen ışıklandırma. Devamlı ışıklandırma 2 avantaja sahip iken birçok ta dezavantajı vardır.


Studyo fotoğrafçılığı 2 kategoriye ayrılır. Devamlı ışıklandırma ve yanıp sönen ışıklandırma. Devamlı ışıklandırma 2 avantaja sahip iken birçok ta dezavantajı vardır.

Devamlı ışıklandırmanın iyi noktaları:
1- Pahalı değildir, ve küçüğk bütçeli yeni başlayan fotoğrafçılar için iyi bir başlama noktasıdır.
2- Işığın ne yaptığı görebilirsiniz ve gölgenmiş alanların ve ışıklandırılmşı alanların nereler olduğunu da tabiki görebilirsiniz.

Ana dezavantajları ise şunlardır.
1- Çok ısı üretir ve bu hem fotoğrafçı hemde model için rahatsız edicidir.
2- Yayılan ışık genellikle günışığı ile aynı ışık derecesinde değildir.

Peki, pratikte bu ne demek oluyor bakalım? Devamlı bir ışık kaynağının ürettiği ısı hem sizi hemde konunuzu sıcaklaştırabilir ve sıkabilir. Ancak, yüksek ve parlak bu ışık kaynağı modelin gözündeki gözbebeğinin küçülmesine de sebep olur ve bu genellikle kabul görür ancak portre fotoğrafçılığında pek kabul görmez.
 
Hepimiz suni ışık ortamlarında fotoğraf çekmişiz ve sonuçta genellikle de sarıya çalan bir sonuç elde etmişizdir. Bizim gözümüzde herhangi bir tungsten lambasından gelen ışık beyaz görünür ama gerçekte değildir. Renk sıcaklığı (color temperature), Kelvin derecesi olarak ölçülür ve normal bir günışığında bu 5600 K civarındadır, oysa tungsten lambasının yaymış olduğu ışık 3200K'dır ve günışı filmi çekerken sarı bir sonucun elde edilmesine sebep olur.
Bu sorun 3 şekilde aşılabilir.

1- Tungten ayarlı bir film kullanabilirsiniz.
2- Objektif üzerinde bir filtre kullanabilirsiniz.
Burada en önemli sorun tungtsen lamabaları kullandıkça yani yıllar sonra daha çok sarıya çalan bir ışık verirler ki buna çok dikkat etmek gereklidir normal fotğrafçılıkta. Böyle bir soun digital fotoğrafçılar için sözkonusu değildir.
3-En iyi çözüm budur aslında siyah-beyaz fotoğrafçılık.

Netice itibarıyle de bütün bunlar bizi flaş kullanımına sevkeder.
 Makina üzerindeki bir flaşı kullanıyorisek hiç bir şekilde bu ışığın etkisinin fotoğraf üzerinde nasıl olacağı konusunda bir fikrimiz olamayacaktır.

Studyo flaşının ise birçok avantajı vardır. Bunları şöyle sıralayabiliriz. Modelleme Lambası Görevi, Tutarlılık, Güç ve Kontrol Modelleme Lambası; Studyo flaşları devamlı yanan bir lamba ile donatılmıştır. Şekilde de görüleceği üzere dairesel bir flaş tüpü ortasındadır. Bu konumlandırmasıyla da, flaşın çakacağı zaman nasıl bir şekilde hangi açıyla ışık yayacağı konuusnda insan bir fikir sahibi olabilir. Ve böylelikle de ışıklandırma sistemini kolayca kurabilirsiniz. (Çünkü bir bakıma "gördüğünüz elde edeceğinizdir" mantığı üzerinde çalışcaksınızdır."). Bu lamba aynı zamanda az güçlü olduğundan yukarıda bahsetiğimiz ısı problemi yaşamazsınız. Burada önemli nokta flaş patladığı zaman güçlü patlaması ile karanlık noktalar daha karanlık parlak yerler ise daha parlak olacaktır. Işıklandırma sistemini veya herhangi bir çekim esnasındaki ışıklandırmanızı yaparken bu durumdan kurtulamak için gözlerinzii hafifçe kapatın ve kirpiklerinizin arasından bakın. Bu kontrast seviyesini arttırmakla aynı etkiye sahiptir ve kameranın ne kayıt edeceğinide bu şekilde görmüş olacaksınız. Tabi bu esnada modelinize ne yaptığınızı söylemniyorsunuz aksi takdirde sizin tuhaf bir adam olduğunuzu düşünürler ve müşteriyi kaçırabilirsiniz.

Tutarlılık
Tungsten lambalar konusunda zamanla daha fazla sarıya çalan bir sonuç elde etmenize sebebiyet vereceklerinden bahsetmiştik. Ama flaş ışığı ile, ne zaman flaş düğmesine bassanız, flaşın tüpünden çıkan flaş rengi günışığı ile aynı sıcaklık derecesindedir. Dolayısı ile ne bir filtre kullanmanıza nede özel bir film kullanmanıza gerek yoktur.

Güç
Modern flaş üniteleri çok yüksek güç verirler ve bu ışığı da saniyenin genellikle 1/2500 ü kadar kısa bir süre içerisinde verebilirler. Çoğu ev kullanıcıları için 250, 300, 500 yada 600 watt/saniye gücündeki flaş üniteleri yeterlidir.  Watt/saniye yada Joules (juli aynı şey), Flaş ünitesinin üretebildiği ışık gücünün  ölçüsüdür. Referens numaralarını karıştırmayınınız, bu önündeki aksesuarı değiştirince değişir.  Bir 300 w/s flaş ünitesi 600w/s flaş ünitesinin yaydığı ışığın yarısını yayar, yani 1 f/stop daha az ışık verir. Diyelimki 600 w/s bir ünite kullanıyorsunuz ve model de sizden 2 metre uzakta, bu duruma göre flaş metreniz de f/16 diyafram kullanmanızı öneriyor ise, 300 w/s bir ünite kullandığınızda diyafram değeri f/11 olmalıdır. Flaşmetreyi diğer bir bölümde detaylı göreceğiz.

Kontrol
Tabiki büyük bir flaş gücüne sahip olmak iyi bir şeydir ancak eğer onu kontrol edebilirseniz bu böyledir. Çok basit pahalı olmayan flaş üniteleri bile yarım/tam bir güç düğmesine sahiptirler ve bu sayede kontrolü sağlarsınız. Eğer flaşınıznın gücünü azaltırsanız fotoğraf makinesinde kullanacağınız f değerini de düşürüyorsunuz demektir. Veya modelinizin başı fla ünitesinden uzaklaştıkça f değerini de düşürmeniz gerekir.
Sağdaki resimde de görüldüğü gibi bir ayaklık üzerine monteli flaş ünitelerinden ziyade paketgibi GüçPaketleri de vardır. Bu püç paketleri daha fazla ışık gücü verirler. (6000 w/s'ye kadar). Tabi bunlar daha çok flaş ışığı kullanımı gerektiren alanlarda kullanılırlar. Örneğin moda fotoğrafçılığı gibi. 
 
Bir flaşmetre, fotoğraf makinanızın içindeki ışıkmetre ile aynı sistemde çalışır ama farkı bir flaş tabanacası tarafından üretilen flaşın miktarını ölçmektir. Studyo flaşı kullanırken sadece objektifinizde kullanacağınız diyafram ayarının ne olacağını kendinzin belirlemesi gerekir.  Sabit bir enstantane hzıı olan makinaları kullanırken enstantanenin flaşın ışığını yeterince alacak bir süre kadar açık kalmasından emin olmalısınız. Eğer enstantane hızı düşük ise bu bazen 1/250 - 1/60'a kadar düşebilir, bu hzılarda bşle çok hızlı olmayan bir hareketi dondurabilirsiniz. Ancak hızlı flaşlar patlamaları esnasında kendileri de hareketi dondururlar ve genelliklede böylelikle makina sallanmalarından oluşan istenmeyen fotoğraf sonuçlarının da önüne geçilmiş olur.

Yanda görülen resim tipik bir flaşmetredir. Ve görüldüğü gibi kontrolleri de oldukça kolaydır.  Kontrol noktalarının konumlandırılmaları markadan markaya değişmekle birlikte çalışma prensipleri hepsinde aynıdır. Yukarısında, en önemli açma kapama düğmesi, yanında "mode" düğmesi. Bu metre ile sadece flaşı okumakla kalmayacak, aynı zamanda devamlı bir ışığı da okuyabilecektir. Yani bu düğme, "flaş", "bağlantılı flaş" ve "günışığı" gibi seçenekleri seçebilmenizi sağlar. Resimdeki flaşmetrenin "bağlantılı flaşa" ayarlı olduğunu görüyorsunuz, ekranında gösterilen küçük c bu anlama geliyor. Bu mode makinayı ayarlayınca, bir kablo ile flaşa bir kablo bağlıyorsunuz ve bu kablodan flaşın çakmasını kontrol ediyorsunuz.

Ekranında "T" değerinin ise 60'a ayarlandığını görmektesiniz. Bu saniyenin 1/60'ına eşit bir enstantane ayarı olduğu demektir. "F" 0 gösteriyor. Bu okuma esnasında doğru diyafram ayarını belirleneceğini gösterir. Yine flaşmetrenin altındaki ISO düğmesi ise filmizn veya makina içindeki ISO değerini belirmenize yardımcı olur.

Işık okuma iki şekilde olur. 1.si "yansıtılmış ışık" yöntemi ve bu yöntem aynı zamanda fotoğraf makinanız içinde de kullanılan yöntemdir.  Metre, fotoğraf konusundan geri yansıtılan ışığı ölçer ve dolayısı ile elle tutulan bir flaşmetre kullanacağınız zaman metreyi modele doğru tutmalısınız. 2.yöntem ise "Olay Işık" metodudur. Bu yöntemde metre model üzerine düşen ışığı ölçer. Tavandan bir dağıtıcı kullanılır ve böylelikle her yönden ve her açıdan model üzerine düşen ışığın şiddeti ölçülür. Basit düz bir ışık dağıtıcısı da kullanabilirsiniz ve bu durumda sadece bir yönden gelen ışığın şiddetini ölçmüş olursunuz. Basit flaşmetreler 80 dolardan başlarlar. Eğer günışığında da da kullanılabilen bir flaşmetre isterseniz o zaman fiyatları 200 dolara kadar çıkar.

Aksesuarlar
Herhangi bir flaştan gelen ışık gerçekte "ham ışık" tır. Ve bu ışık üzerinde bir şekilde kontrol imkanınız yoktur. Işte bu aşamada birtakım aksesuarlar kullanarak ışığın şeklini, yoğunluğunu vs. değiştirebilirsiniz. Hoş gölgeli alanlar, loş bir ortam yaratabilir ve kırmızı göz probleminden de kurtulabilirsiniz. En popüler ışıklandırma aksesuarı şemsiyeler'dir ve bu daha ilk başta alınması gereken bir aksesuardır. Böylelikle flaşınızn ışığını daha yumuşak ve etkileyici hale dönüştürebilirsiniz.
Işıklandırma ile ilgili olarak bilinmesi gereken en önemli unsur, "Işık gücü ne kadar büyük olursa, yumuşaklık ta o kadar fazla olur" teorisidir. Şemsiyeler ışık gücünü büyültmenişn veya dağıtmanın en kolay aracıdır ve böylelikle ışığı da yumuşatmış olursunuz. Gümüşi,  Beyaz ve Geçirgen olmak üzere değişik şekillerde üretilirler.

1) Gümüşi Şemsiyeler : En etkili olanıdır.  Yansıtam/Dağıtma özelliği çok iyidir. Genç ve etkileyicilik arayan insanların fotoğraflanmasında en iyi araçtır.

2) Beyaz Şemsiyeler : Arka tarafı siyah ancak ön yansıtıcı kısmı beyaz bir şemsiye, herhangi bir ışık kaybına yol açmaması sebeiyle yine bayağı etkilidir. Daha çok dağıtılmış ve yumuşak bir ışık elde etmenize yararı olur. Bebekleri için ve genel fotoğrafçılık için kullanım alanı vardır.

3) Geçirgenliği oan şemsiyeler: Bunlar genellikle tek katlı naylon şemsiyelerdir ve 2 şekilde kullanılırlar. Birinci de nomal bir konumda kullanılır ve gayet güzel yumuşak ışık verebilir ancak geçirgenliği nedeni ile ışığın çoğu da boşa gitmiş olur. Ikincisi ise, şemsiyeyi dönürerek flaş ile model arasına koyup ışığın şemsiyeden geçerek model üzerine yansıtma yapmaktır. Böylelikle daha güzel bir yumuşklık kazanılır ve bu pencere ışığından gelen ışığa veya bir softbox kullanımına eşdeğerdir.

Diğer en çok yararlı aksesuar ise bir yansıtıcı paneller'dir. Fiyatları 30-40 dolar arasında değişmektedir.Tek bir flaş başlığı kullanarak ve buna da bir yansıtıc panel ilişiklendirerek çok hoş portreler çekebilirsiniz ve bunlar mkina üzerindeki  flaş ile çekilen fotoğraflardan daha iyi sonuçlar verirler.
 
fotoğrafçılık forumu

İlgili yazilara ulaşmak için


aksesuar,
baskı,
çekim,
dijital,
filitre,
flaş,
objektif,
sualtı,


Balıklar |  Çikolata |  Evcil Kedi |  Evcil Köpek |  Evcil Kuş |  Fotoğrafçılık |  İzle Haber |  Klipler |  Konut |  Makyaj Sanatı |  Oyun |  Radyo TV Canlı |  Şifa Bitkileri |  Umut Sanat |  Video News |  Yemek Tarifleri | 
eXTReMe Tracker